Style Switcher

Layout options
  • Boxed Layout
  • Full Width Layout
Primary Color
ورود ثبت نام

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *

 

امروزه بمنظور کنترل صحيح مواد غذايى و پيشگيرى از بيمارى هاى ناشى از مصرف غذاى آلوده، اجراى سيستم HACCP به معناى تجزيه و تحليل خطرات و نقاط کنترل بحرانى مطرح است. نقاطى از زنجيره توليد که در آنها امکان مخاطره سلامت مصرف‏ کننده وجود دارد را نقاط بحرانى نامند.

در حقیقت  HACCP ابزارى است براى بازرسى، نظارت و کنترل بهداشتى مواد غذايى.

در HACCP، ايمنى غذايى هميشه در اولويت قرار مى گيرد و مؤثرترين راه نيز براى ايمنى مصرف مواد غذايى است. روش HACCP يکى از مهم‏ترين روش‏ هاى نظارت بر کيفيت در صنايع غذايى است.

با اجراى صحيح اين روش، فرآورده‏ هاى غذايى از مرحله خريد مواد اوليه تا توليد و توزيع نهايى و مصرف مستقيم مصرف‏ کنندگان مورد نظارت و بازرسى قرار مى گيرند. با اجراى اين روش در مجتمع‏ هاى توليدى مواد غذايى، سلامت و بهداشت جامعه انسانى از طريق کاهش ميکرو ارگانيسم‏ هاى بيمارى زا تأمين خواهد شد.

همچنین با اجراى اين روش مى توان تمام عوامل خطرزاى بيولوژيکى، شيميايى و فيزيکى را در تمام فرآيندهاى مختلف توليد که شامل تهيه مواد اوليه، توليد، بسته ‏بندى، ذخيره‏ سازى و توزيع محصول نهايى است را شناسايى و حذف کرد و يا آنها را به سطح قابل قبول رساند.

در اين روش، عمليات بازرسى و نظارت قبل از توليد نهايى و در طى فرآيندهاى گوناگون توليد انجام مى گيرد. به اين ترتيب خطر آلودگى مواد غذايى به کمترين ميزان خواهد رسيد.

در روش HACCP، امکان نفوذ عوامل خطرزا به محصول نهايى و در نتيجه مصرف‏ کننده به کمترين ميزان مى رسد و باعث افزايش سطح ايمنى و فرآورده‏ هاى غذايى مى شود.

از ميان روش هاي كنترل بهداشتي فرآيند توليد، ‌روش تجزيه و تحليل خطر و كنترل نقاط بحراني كه به سيستم HAZARD  ANALYSIS CRITICAL CONTROL POINT يا HACCP معروف است، بعنوان يك سيستم كنترل ايمني از اهميت خاصي برخوردار مي باشد بطوري كه سازمان هاي بين المللي و اجرائي قوانين نظارت بر مواد غذائي بطور جدي نسبت به تداوم و پيشبرد اين روش در مزارع پرورشي حيوانات و در پروسه تهيه غذاهاي مورد نياز انسان تاكيد دارند.

نظام HACCP كليه خطرات و نقاط بحراني را درطول زنجيره توليد، عرضه و مصرف و نيز بيماري هاي ناشي از مصرف توليدات را بوسيله گروه HACCP كه از اطلاعات علمي و مديريتي كافي برخوردار هستند، مورد بررسي قرار مي دهد و خطرات احتمالي كه در طول مراحل توليد سلامت مواد غذائي را تهديد مي كند، تعيين و بطور دقيق اندازه گيري مي نمايد.

 

مزایای پیاده سازی HACCP:

1- اطمینان از سلامت محصولات و عدم آلودگی آنها

2- ایجاد فرصت های تجاری بین المللی

3- ایجاد اطمینان در مشتریان و نهادهای قانونی مانند اداره نظارت بر مواد غذایی و اداره استاندارد

4- بهبود یک سیستم مدیریت در سازمان

5- جلوگیری از ایجاد ضایعات در تولید و تحویل محصول ناسالم به مشتری

6- ایجاد فرهنگ پیشگیری بجای اقدام اصلاحی

7- رفع محدودیت های ناشی از تکیه تنها به بازرسی و آزمایش

8- صرفه جویی در هزینه ها

9- قابلیت اجرا در تمام فرآیندهای تولیدی

 

 

ثبت درخواست مشاوره