Style Switcher

Layout options
  • Boxed Layout
  • Full Width Layout
Primary Color
ورود ثبت نام

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *

حقوق و یک نیاز تعریف شده

 

یکی از دغدغه های هر سازمانی جذب نیروهای کارآمد با هزینه های مناسب جهت پرداخت حقوق آنها است و یکی از دغدغه های کارکنان این است که در سازمانی استخدام شوند که با توجه به توانمندی هایشان حقوق دریافت کنند.

در یک نظرسنجی که از کارکنان پنج شرکت بزرگ در ایران انجام شد، 90درصد کارکنان انتظار حقوق زیاد نداشتند بلکه انتظار داشتند که حقوقشان مطابق توانمندی هایشان در مقایسه با سایر افراد سازمان/ شهر خود و کشور پرداخت شود.

 

 

به زبان ساده تر افراد میزان حقوق خود را با سایر همکاران هم رده خود، بالاتر و پایین تر از خود در سطح سازمان، شهر و  کشور مقایسه می کنند و اگر مطمئن شوند که در مقایسه با سایر هم رده های خود حقوق کمتری دریافت نمی کنند، با تمامی توان برای سازمان خود کار می کنند. اما اگر یک لحظه این احساس به این افراد دست دهد که همکاری با توانمندی های هم رده با ایشان حتی یک ریال حقوق بیشتر می گیرد، احساس حسادت و کم ارزشی می کنند!!

 

سوال: این احساس را چگونه کنترل کنیم؟

طراحی یک نظام مناسب پرداخت حقوق یکی از مهمترین و بهترین کارهایی است که در جهت جلوگیری از بوجود آمدن این احساس، می توان انجام داد. اما طراحی این نظام کار ساده ای نیست.

 

چگونه می توان یک نظام مناسب پرداخت حقوق را طراحی کرد و در این راستا، چه کمکی را از شرکت برنامه ریزی کیفیت صنایع ایران دریافت خواهید کرد؟

طراحی نظام حقوق برای شرکت های کوچک با سطوح سازمانی محدود چندان کار پیچیده ای نیست و کافی است ابتدا شرایط احراز هر پست و ویژگی های آن پست شناسایی شده و پس از تبدیل این شاخص ها به شاخص های امتیاز داده شده، این امتیازات باید به واحد ریالی تبدیل گردد. تجربه طراحی چندین شرکت کوچک در این زمینه توانسته بود اطلاعات اولیه مناسبی را برای متخصصین شرکت فراهم آورد تا بتوانند برای شرکت های بزرگ چند صد نفری نیز این نظام را طراحی نمایند و اولین تجربه در این زمینه در یک شرکت 90 نفره در سال 80 تبدیل به تجربه ای بزرگ در سال 91 و طراحی یک نظام مناسب برای  شرکتی با بیش از 400 نفر نیروی انسانی با پست های سازمانی مختلف کرد.

 

قدم های طراحی نظام پرداخت حقوق:

1- بررسی سطوح سازمانی مطابق طرح طبقه بندی مشاغل

2- بررسی پست های سازمانی و شرایط احراز آنها

3- تعریف ویژگی های هر پست سازمانی

4- تخصیص امتیاز به هر ویژگی پست (حداقل و حداکثر امتیاز)

5- استخراج اطلاعات کلیه افراد اعم از تحصیلات، تجربیات درون و برون سازمانی، سابقه کار مرتبط درون و برون سازمانی، میزان آموزش های مرتبط با پست، مهارت رایانه، آشنایی با زبان انگلیسی، مسئولیت پذیری، اطلاعات تخصصی و فنی، سختی کار و ... .

6- قراردادن اطلاعات اولیه افراد در جدول تدوین شده

7- محاسبه اولیه حقوق محاسبه شده بر مبنای نظام حقوق طراحی شده

8- مقایسه حقوق محاسبه شده با حقوق فعلی افراد و کارکنان بالاتر و پایین تر از رده خود

9- بازنگری جدول در صورت نیاز و ضرورت

10- محاسبه حقوق بر اساس جدول مصوب

11- بازنگری جدول در هر دوره سال مالی سازمان

 

 اطلاعات تماس