Style Switcher

Layout options
  • Boxed Layout
  • Full Width Layout
Primary Color
ورود ثبت نام

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *

 .نمودار سازمانی یک نماد قابل رویت، از کل فعالیت های و فرآیندهای سازمان است

طراحی نمودار سازمانی و اهمیت این موضوع بر هیچکس پنهان نیست، ولی آنچه که باعث تامل و تفکر بیشتر است این نکته است که بسیاری از مدیران و کارشناسان شرکت ها و سازمان ها رسم نمودار سازمانی را امری بسیار ساده و بدیهی می دانند !!

در این سازمان ها نمودار سازمانی بجای طراحی، رسم (نقاشی) می شود.

بعبارت بهتر، در چنین سازمان هایی:

1- خبری از تکنیک و قواعد طراحی نمودار سازمانی وجود ندارد.

2- سطوح سازمانی مشخص نشده اند و ارتباطات گزارش گیری بسیار سطحی و بیشتر به صورت عمودی تعریف می شود.

3- پست های سازمانی بیانگر مسئولیت ها و حدود اختیارات افراد نیست و بسیاری از پست ها فارغ از نیاز سازمان و تنها به دلیل وجود افراد خاص تعریف می شوند. حتی در برخی شرکت ها مدیر یک واحد، نیروی زیرمجموعه ندارد و مشخص نیست مدیریت چه کسی یا کسانی را برعهده دارد و صرفا استفاده از نام مدیر در کنار نام فرد، آنها را ارضا می کند.

 

تجربه نشان داده است که اینگونه سازمان ها تا زمانی که در اندازه یک سازمان کوچک فعالیت می کنند، با تمامی مشکلات طراحی بنوعی کنار می آیند و این مشکلات را لمس نمی کنند. اینگونه سازمان های کوچک در کشور ما معمولا بصورت خانوادگی و یا دوستانه ایجاد می شوند. بعبارت بهتر، این سازمان ها بصورت یک خانواده و در قالب پدر سالاری اداره می شوند و مدیر سازمان بیشتر نقش یک مسئول خانواده را در دارد تا یک مدیر سازمان !!

اما مشکل از زمانی شروع می شود که سازمان رشد کرده و به مرحله بلوغ می رسد. مدیران انتظار دارند با زحمات بیشتری که می کشند، سود بیشتر و حاشیه امنیت بیشتری را در کنار خود ببینند. در این مرحله که سازمان از یک سازمان کوچک باید تبدیل به یک سازمان متوسط شود، مشکلات دیده می شوند.

تا زمانی که حجم فعالیت ها، کوچک و تعداد مشتریان و مخاطبین کم بود، مدیران ارشد براحتی می توانستند تمامی انتظارات آنها را درک کرده و در جهت ارتقای نیازهای مشتریان و بهبود روابط قدم بردارند. ولی هنگامی که تعداد نمایندگی ها، مشتریان، محصولات و خدمات افزایش می یابد، دیگر نیاز به همکارانی است که به مجموعه اضافه شوند و کمک حال مدیران ارشد سازمانی باشند که روزی همه کاره سازمان کوچک خود بودند!

اما اضافه شدن این افراد در ظاهر مشکل را حل می کند ولی بدلیل اینکه ارتباطات و گزارش گیری مناسبی بین مدیران و کارشناسان برقرار نشده است به مرور زمان ساختار سازمان دچار لغزش های کوچکی می شود. این لغزش ها در ابتدا قابل رویت نیست و بیشتر شبیه ترک های بسیار کوچک بر روی یک سد بزرگ است که حتی با چشم مسلح نیز به سختی قابل رویت است. با افزایش بیشتر نیروهای انسانی، کم کم این ترک های کوچک بزرگتر و بزرگتر می شوند و روزی خواهد رسید که بهره وری در سازمان علیرغم تلاش و کار بیشتر کاسته خواهد شد. آنجاست که سود دهی سازمان در مقایسه با تلاش مضاعفی که در سازمان صورت می گیرد رشد نمی کند و دیگر کار در سازمان لذت بخش نیست.

 

اما ساختار سازمانی چیست؟

ساختار سازمانی تعیین کننده روابط رسمی گزارشگیری در سازمان است و نشان دهنده سطوحی است که در سلسه مراتب اداری وجود دارد و نیز حیطه کنترل مدیران یا سرپرستان را مشخص می کند.

 

در این راستا، چه کمکی را از شرکت برنامه ریزی کیفیت صنایع ایران دریافت خواهید کرد؟

مدیران و کارشناسان شرکت برنامه ریزی کیفیت با اتکا به 17 سال تجربه در حوزه های مهندسی  صنایع و علم منابع انسانی می توانند در زمینه طراحی و بازنگری نمودار سازمانی سازمان های شما عزیزان کمک کنند.

رئوس خدماتی که در این زمینه قابل ارائه است عبارتند از:

تعیین سطوح سازمانی مورد نیاز هر سازمان با توجه به اندازه و پیچیدگی فعالیت ها

طراحی ارتباطات مناسب عمودی و افقی در سازمان

طراحی روند گزارش گیری در سازمان با توجه به ارتباطات نمودار سازمانی

تعیین شرح وظایف کلیه پرسنل سازمان

تعیین شرایط احراز کلیه پرسنل سازمان

تعیین حدود اختیارات برای پرسنل

تعیین نظام جامع منابع انسانی 

  

اطلاعات تماس

 

 

ثبت درخواست